Kiss István (1922-1978)

Kiss István irodalomtörténész, könyvtáros, tanszékvezető egyetemi docens, később egyetemi tanár 1922-ben született Mezőörsön. Tanulmányait a negyvenes évek második felében kezdte el; visszaemlékezései szerint érdeklődésének középpontjában már ekkor az irodalom és a művelődésügy állt. Mindez természetesen meghatározta egyetemi stúdiumai irányát is: 1954-ben szerzett diplomát az ELTE BTK könyvtár, valamint magyar nyelv és irodalom szakjain.
A diploma megszerzését követő években a szakszervezeti könyvtári hálózat kialakításával és további kiszélesítésével foglalkozott. Ezt követően politikai tevékenységet folytatott: az MSZMP KB munkatársa, majd 1960-tól az ELTE BTK párttitkára volt. Részt vett a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat munkájában is.
1959-től kezdett el oktatni a Könyvtártudományi Tanszéken. 1972-ben, Kovács Máté váratlan halálát követően nevezték ki a tanszék élére; ugyanebben az évben védte meg kandidátusi értekezését, melyet Az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részvénytársulat története és szerepe a magyar művelődésben címmel írt meg.
Kiss István tanszékvezetősége idején kezdődött meg a korszerű könyvtári információs technológiák és tevékenységek oktatása, a hallgatók számítástechnikai képzése, illetve ugyanebben az időszakban – Babiczky Béla irányításával – intenzív osztályozáselméleti kutatások és összegzések is zajlottak a tanszéken.
Kiss István az 1978-ban bekövetkezett haláláig állt a tanszék élén, emellett folyamatosan alkotott. Írásai az Élet és Irodalomban, a Kortársban, a Magyar Tudományban és a Népszavában jelentek meg. Széles körű munkásságának bizonyítéka, hogy a tanszékvezetés mellett a Könyvtári Figyelő főszerkesztőjeként is tevékenykedett.


ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet/Történet